Kitaplarımız

Jim Simons

Piyasaların Şifresini Çözen Adam

Jim Simons, tartışmasız tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri.  

Algoritmik yatırımın öncüsü, dünya çapında üne sahip olan bu matematik dehası, sektöre yön vermekle kalmayıp bilimi temel alarak kurduğu sistemle yatırım yönetimini kökten değiştirerek bambaşka bir dünyanın kapılarını açtı. 

Simons'ın şirketi Renaissance Technologies'in lokomotif hedge fonu Medallion, 1988 yılından 2018'e kadar 30 yıl boyunca süren yıllık ortalama yüzde 66‘lık rekor düzeyde bir getiri serisi ile toplamda 100 milyar dolarlık kar getirdi.

Simons’ın kişisel servetinin 23 milyar dolar civarında olduğu biliniyor. Warren Buffet, Peter Lynch, Ray Dalio, Steve Cohen, George Soros gibi dünyanın en ünlü yatırımcıları bile henüz onun rekorunu kıramadı. Finans alanının tamamen dışında fizikçiler, akademisyenler ve bilgisayar mühendislerinden oluşan ekibiyle veri analizlerine dayalı uyguladığı algoritmik yaklaşım finans dünyasında kuralların baştan yazılmasını sağladı.

Renaissance piyasanın belirleyici bir gücü haline geldikten sonra sadece sektörde değil, bilim, eğitim ve politika arenasında da söz sahibi oldu. Kitap, bir fikrin 30 yılı aşkın bir zaman içinde, adım adım hayata geçirilişini anlatırken, teknolojinin, yapay zekânın ve robotların finansal piyasalardaki mevcut rolüne ve gelecekte bizleri nelerin beklediğine ışık tutuyor.

Simons'ın profesyonel ve kişisel mücadelelerinin derinliklerine inerek, Renaissance Technologies'in kurucularının düşünce sürecini, seçkin bilim insanlarından oluşan ekibin gerilimlerini ve zirveye nasıl ulaştıklarını ortaya koyuyor. Üstelik tüm bunları sürükleyici bir dille aktarıyor.

Zuckerman’ın kaleme aldığı ve sizi başından itibaren saracak dünyaca ünlü bu etkileyici matematikçinin yatırım dünyasını dönüştüren olağanüstü hikayesini keyifle okumanızı diliyorum.

 

Mehmet Ali Ersarı

Ak Portföy Yönetimi A.Ş.

Genel Müdür

Dalgaları Yönetmek

Ekonomide ve Piyasalarda Dalgaları Yönetmek kitabının yazarı Howard Marks dünyanın en iyi yatırımcılarından ve yatırım uzmanlığının en önemli entellektüellerinden birisi olarak kabul ediliyor. Marks, kurucusu olduğu Oaktree Capital Management’in 2007-2009 yıllarında yaşanan küresel ekonomik krizle ortaya çıkan sorunlu kredilere yatırım yapmak amacıyla kurduğu tarihin en büyük sorunlu kredi fonlarının yatırımcılarına sunduğu yüksek getirilerle yatırım yönetiminin efsane isimleri arasına girdi. 

Marks’ın yatırım felsefesi kriz dönemlerine yüksek likidite ile girerek, krizin ortaya çıkardığı fırsatlara yatırım yapabilecek nakde ve aynı zamanda sinirlere sahip olmakta yatıyor. Ancak zamanlaması doğru olduğunda sıradışı kazançlar sağlayabilen bir kararın, yanlış zamanda yapıldığında tarihi zararlara neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Başarılı bir yatırım için geçmiş ekonomi ve piyasa döngülerini iyi analiz ederek doğru dersleri çıkarmak gerekiyor. Marks’a göre geçmiş döngülerin davranışlarını analiz ettiğimizde, döngüleri ortaya çıkaran faktörleri kavradığımızda ve bir sonraki döngüyü öngörebilmek için tüm dikkatimizle odaklandığımızda, bu döngülerin yıllar içinde kendini tekrar eden kalıpları konusunda ustalaşır ve yatırımlarımızın getirilerini yükseltmek için döngülerin doğasından yararlanabiliriz.

ABD sermaye piyasalarının duayenlerinden Howard Marks bu kitabında; piyasa döngülerini iyi okuyabilmenin şifrelerini okuyucularla paylaşıyor.

“Her durumda kazanmak mümkündür; önemli olan kazanmak için nasıl düşünmek gerektiğini bilmektir.”

Çok satanlar koleksiyonumuzun en yeni üyesini sizlere sunuyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Mehmet Ali Ersarı

Ak Portföy Yönetimi A.Ş.

Genel Müdür

Paranın Kralı (2017)

Tüm dünyada yatırım ve tasarruf güdüsünün arkasında tek bir anlayış vardır; öncelikle varlığı korumak, sonrasında bu varlığı artırarak daha yüksek bir refah seviyesine ulaşmak ve nihayetinde bunu gelecek nesillere aktarmak...

Bu hedefe ulaşmak için piyasalardaki mevcut ürünler artık tatmin edici sonuçlar doğurmuyor, Girişim Sermayesi (Özel Sermaye) Fonunun başını çektiği alternatif varlık türleri gün geçtikçe portföylerin de vazgeçilmezi haline geliyor.

Paranın kralı, bu motivasyon içinde finans dünyasını şekillendiren Wall Street’e bambaşka bir bakış açısı getiriyor.

David Carey ve John Morris, Blackstone’un Wall Street’te sıradışı yükselişini; Goldman Sachs ve  Morgan Stanley ile aynı kulvarda yer alan güçlü bir kurum haline gelişini daha önce hiç açıklanmamış detaylarıyla aktarıyor.

Efsanevi Blackstone CEO’su S. Schwarzman’ın sektör dinamiklerini yeniden tanımlayarak özel sermaye şirketleri için bir “paradigma değişikliği” yaşattığına şahit oluyoruz. Schwarzman, aldığı cesur kararlarla piyasaların davranışlarını, iş yapış biçimlerini yeniden tanımlıyor. 

Şirketin hikayesinde belli dönüm noktalarına dikkat çekiliyor, alınan stratejik kararlar bir anda benzersiz yatırımlara fırsat sunarken milyonlarca dolar kaybettirme riskleriyle de karşı karşıya getiriyor.

Görkemli bir davetin perde arkasında hazırlanan bir halka arz senaryosunun yer aldığı dönüşüm sürecinde strateji ve zamanlamanın önemine dikkat çekiliyor.

Değişimin gücünü tüm ihtişamıyla gözler önüne seren “ best seller” koleksiyonumuzun bu yeni üyesini sizlerle paylaşmanın heyecanıyla keyifli okumalar dilerim.

Dr. Alp Keler, CFA
Ak Portföy Genel Müdürü

Tepetaklak Bir Dünyada...

Dünya tepetaklak olmuş. Yükselen piyasalar, yatırımcıların gerçekte fark ettiklerinden çok daha önemlidir. Geçtiğimiz birkaç on yıl içinde Batıyı yakalamaya başlamışlardır. Soğuk Savaş’ın bitiminden itibaren daha geniş piyasa özgürlüğü yayılmıştır ve onunla birlikte kurumsal değişiklikler yükselen piyasaların daha üretken, esnek ve dirençli hale gelmesine katkıda bulunmuştur. 2008’den bu yana Batıda süregelen finansal kriz yükselen piyasaların göreceli yükselişini hızlandırmıştır – göreceli ekonomik gücü ve bununla birlikte politik gücü ve bunların yanında tasarruf yapan, yatırım yapan ve kredi veren ülkeler olarak finansal güçlerini arttırmışlardır.
Kurumsal ve bireysel yatırımcılar yanında ekonomi, finans, iş idaresi ve uluslararası ilişkiler öğrencilerini hedef alan Tepetaklak bir Dünyada Yükselen Piyasalar birçok karmaşık fikri işlemektedir, ancak uzman olmayan okurun da yararlanması düşünülerek yazılmıştır.

Dansla İşe Gitmek (2014)

Akportföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler kitabın sunuş yazısında şöyle yazıyor:
“Buffett devraldığı zaman Berkshire Hathaway küçük bir tekstil şirketiydi ve hisse başına değeri 19 dolardı. Aralık 2013 sonlarında bu kitap baskıya girerken bir adet A Grubu Berkshire hissesinin değeri  tam 167.000 dolar. Buffett’ın neredeyse yarım yüzyıllık istikrarlı ve tutarlı yatırım başarısını tesadüflerle açıklamak imkânsız. Kendisi başarısını doğru zamanda, doğru yerde dünyaya gelmiş olmasına ve işine duyduğu tutkuya bağlıyor.”
‘Scala Yayıncılık ile 10 yılı aşkın bir süredir yürüttüğümüz yatırım klasiklerini Türkçe’ye kazandırma projemizin bu yılki kitabı “Dansla İşe Gitmek Omaha sihirbazı Warren Buffett’a dair her şey’’ kütüphanenizin başucunda yer alan ve dönüp sık sık başvuracağınız bir yatırım klasiği olacak.”
Kitap Warren Buffett’ın kariyerinin 46 yılına ışık tutuyor. 1966 yılında Omaha dışında pek kimsenin tanımadığı 36 yaşındaki Buffett’ın dünyanın en büyük yatırımcısı haline gelmesine tanık oluyoruz. Fakat bunu geleneksel biyografide olduğu gibi bir anlatıcıdan dinlemiyoruz. 1966-2012 yılları arasında Fortune dergisinde Buffett ile ilgili yayınlanmış makaleleri kronolojik bir düzen içinde sıralayan Carol Loomis, neredeyse her makalenin başına konuyla ilgili önceki veya sonraki gelişmeleri ekleyerek güncellemiş. Bir makaleden diğerine geçerken bazen Buffett’ın yatırım ve yönetimle ilgili ilkelerine dair bildiklerimizi tazeliyor, bazen yeni yönlerini keşfediyoruz. Bazen hatalarını itiraf ettiğine tanık oluyoruz, bazen de hiçbir yatırım kararı almadan sabırla doğru zamanı ve doğru işi beklediğine tanık oluyoruz. Toplumsal konulardaki görüşlerini, hatta anne baba olmaya dair fikirlerini görüyoruz. 

Kur Savaşları (2013)

Uluslararası iktisatta en yıkıcı ve korkulan sonuçlardan biri kur savaşlarıdır. En iyi koşullarda ticari ortaklarından büyüme çalan ülkelerin üzücü manzarasını sunabilir, en kötü koşullarda ise ardışık enflasyon, durgunluk, misilleme ve fiili şiddet nöbetlerine dönüşürler.Başıboş bırakıldığında, bir sonraki kur savaşı 2008 paniğinden çok daha beter bir krize yol açabilir. Doların değerinin düşürülmesi, Avrupa’daki kurtarmalar ve Çin’in parasını manipüle etmesine ilişkin gazete manşetleri büyüyen çelişkilerin göstergesidir.James Rickards’ın Kur Savaşları’nda öne sürdüğü gibi, bu yalnızca iktisatçıların ve yatırımcıların sorunu değildir. Birleşik Devletler ulusal güvenliğine yönelik -Çin’in el altından yaptığı altın alımlarından tutun da ulusal varlık fonlarının gizli gündemlerine kadar uzanan- tehditlerle karşı karşıyadır. Ve çok gerçek olan bir tehlike de bizzat doların çöküşüdür.

Bumerang (2013)

Yalancının Pokeri ve Büyük Açık’ın usta yazarı Michael Lewis zekice kurgulanmış ve bir o kadar da eğlendirici bu balon hikâyesinde araştırmacı yazarlığının doruğuna çıkıyor. Michael Lewis bu kez küresel ekonomik krizin en alt katmanına iniyor ve bizi kendi ifadesiyle “Yeni Üçüncü Dünya’da” müthiş bir yolculuğa çıkarıyor. 2002-2008 arasında gezegenimizi kasıp kavuran ucuz kredi tsunamisi basit bir finansal olgudan ibaret değildi. Tüm toplumlara karakterlerinin normalde dışa vurmayacakları yönlerini açığa çıkarma şansı veren bir cazibeydi asında. Yunanlılar ülkelerini nakitle dolu bir ‘pinyata’ya dönüştürmek ve mümkün olduğu kadar çok sayıda kişinin bu işten nemalanmasına olanak tanımak, Almanlar daha da Almanlaşmak, İrlandalılar ise İrlandalı olmaktan vazgeçmek istediler.Lewis gözünü California ve Washington’a çevirdiğinde, öykünün mizahla gizlenmiş bir tuzak olduğunu görüyor ve en büyük ve en aç gözlü borçlu ülkeleri bekleyen hesaplaşmayı anlamaya başlıyoruz.

Karar Anı (2012)

Richard Peterson Silikon Vadisi’nde psikiyatrist olarak birinci elden edindiği deneyimleri damıtmış ve davranışsal finans alanındaki bilgisini kullanarak başarılı bir yatırımcı olmak için gereken tüm duygusal nitelikleri tanımlamış. Karar Anı herkesin okuması gereken büyüleyici bir kitap, ama bunun da ötesinde okuduğunuz en kârlı kitap olabilir.

George Akerlof-Nobel Ekonomi Ödülü Sahibi

İnsan beyni belli biçimlerde karar almak üzere tasarlanmış ve bunu gerçekleştirebilecek şekilde donatılmış. Ancak ne yazık ki, finansal piyasalar söz konusu olduğunda “tasarımımız” ve “donanılmış” olduğumuz yapı bizi para kazanmaya götürmüyor. Richard L. Peterson’un da dediği gibi, “Eğer düşünmek herkesi büyük yatırımcı yapsaydı, piyasa balonları ve panikler, yoksulluk, bağımlılık, onun da ötesinde insanı suç işlemeye kadar götüren açgözlülük de olmazdı.” Neden mi? Çünkü düşünen beyin yaklaşık 100 milyon yıl önce evrimleşmişken, hisseden beyin en ilkel donanımlarımızdan biri (evcil hayvanlarımızla paylaştığımız bir şey) ve bu iki beyin her zaman uyum içinde çalışmıyor. Durum böyleyken, finans piyasalarının çetin dünyasında her iki beynimizi de nasıl yönettiğimiz büyük önem taşıyor. İşte bu önemli konu elinizdeki kitabın ana temasını oluşturuyor.

Büyük Açık (2011)

Kamuoyu 2008 sonbaharında ABD borsasının çöktüğünü öğrendiğinde haber çoktan eskimişti. SEC ' in ayak basmaya cesaret veya zahmet etmediği tuhaf piyasalarda gerçekleşmişti. Çaylak trader' ların, borçlarını ödeyemeyen alt-orta sınıf Amerikalıların sıkıntıları üzerinden kâr sağlamak için anlaşılmaz menkul kıymetler icat ettikleri tahvil ve gayrimenkul türev piyasaları yerle bir olmuştu. Neler olduğunu veya olabileceğini anlayan bir avuç akıllı insan umut ve korkuyla donup kalmıştı; konuşamıyorlardı, Micheal Lewis gürleyen 80' lerin unutulmaz romanı Yalancının Pokeri' nin devamı niteliğinde yazdığı Büyük Açık lta haksızlıklara karşı çıkan bir öfke ve kara mizahla soruyu bütünüyle değiştiriyor, "2008' i kim gördü ve doğru değerlendirdi" diye soruyor. Kim gayrimenkul piyasasının bir kara delik haline geleceğini öngördü ve bu sayede milyarlarca dolar kazandı? Herkes onları felâket tellalları gibi görüp umursamazken, hangi kişilik özellikleri bu az sayıda insanın görüşlerinde ısrarcı olmasını sağladı?

Hayvansal Güdüler (2010)

"Bu kitap şiddetle ihtiyaç duyulan bir düzeltmedir. Hayvansal Güdüler makroekonomik teorinin sıkıntılı bir anında önemli-hatta belki de belirleyici-bir katkı sunmaktadır"
Robert M. Solow, Nobel Ödüllü iktisatçı

"Bu kitap dinamittir. Temel iktisat ilkelerinin köklü bir biçimde yeniden değerlendirilmesi için yapılan güçlü, haklı ve inandırıcı bir çağrıdır. Standart iktisat teorisinin ikna edici biçimde açıklayamadığı ekonomik olgularla ilgili yepyeni anlayış sunmaktadır. Hayvansal Güdüler ekonomik bunalımlar, işsizlik, yoksulluk, finans krizleri gayrimenkul salınımları ve çok daha fazlası hakkındaki düşünce tarzımızı değiştirecek entelektüel bir devrimin başlamasına yardımcı olacaktır."
Dennis J. Snower, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü Başkanı

"Hayvansal Güdüler iktisat alanında finans piyasalarındaki paniğin fazlasıyla açığı çıkardığı bir ihtiyaç olan insani kararlar konusundaki eksiklikleri kabul eden yeni bir başat paradigmanın geliştirilmesine son derece güncel ve önemli bir katkıda bulunmaktadır. Buna benzeyen başka kitap görmedin."
Diane Coyle
The Soulful Science: What Economist Really Do and Why It Matters'in yazarı

"Akerlof ve Shiller hayvansal güdülerin makroekonomik performansa nasıl katkıda bulunduğunu araştırıyorlar. Devresel bunalımlar, enflasyon ve işsizlik, finans piyasalarında ve gayrimenkuldeki salınımlar, yoksulluk ve para politikasının işleyiş şekli gibi bir dizi konuyu ele alıyorlar. Kışkırtıcı ve ikna edici bir kitap."
George L. Perry, Brookings Institution


 

Trend Takipçisi (2009)

 Bir alım-satım stratejisi 30 aşkın bir süredir gerek boğa, gerekse ayı piyasalarında olağanüstü kârlar getiriyor. Bu strateji trend takipçiliği olarak biliniyor. Hakkında bilgi edinmek, nasıl işlediğini öğrenmek istiyorsanız, borsadaki alım-satımlardan elde ettiği kârlarla Boston Red Sox’u satın alan John W. Henry gibi milyarder alım-satımcılara sormanız yeterli!  Trend Takipçisi’nin Genişletilmiş Yeni Baskı’sında onlarla tanışacaksınız… ve kendi portföyünüzde trend takipçiliğini tam olarak nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz. Genişletilmiş baskı 50’den fazla kolay anlaşılır performans tablosu içeriyor. Bu tablolar, multimilyar dolarlık hedge fonları kadrolarının bu kitabı okumalarını zorunlu kılıyor. Michael Covel doğrudan kaynağa gidiyor, dünyanın en iyi trend takipçilerinin güçlü yaklaşımlarını sunuyor ve Wall Street’te birer efsane olmuş, dolayısıyla da daha iyisini bilmesi gereken tanınmış profesyonellerin verdikleri yanlış bilgilerin içyüzünü ortaya koyuyor. Trend Takipçisi’ni okurken riski nasıl yöneteceğinizi, piyasa disiplini edinmeyi ve uygun an geldiğinde 12’den vurmak için nasıl çark edeceğinizi öğreniyorsunuz.

Altının Gücü (2008)

Peter L. Bernstein Altının Gücü´nde insanlık tarihinin en müthiş saplantılarından birini, altın tutkusunu anlatıyor. Altının tarihin bilinen en eski çağlarından bu yana hem ilham kaynağı hem de yıkıcı bir güç olageldiğini; en güzel sanat eserlerini süslediğini, olağanüstü acımasızlıklara neden olduğunu, ekonomileri yıpratıp parçalara ayırdığını, kralların ve hükümdarların kaderlerini belirlediğini, en mağrur sahiplerini trajik sonlara sürüklediğini hepimiz biliyoruz. Bütün bu insanlar altına sahip olduğunu düşünüyordu, oysa gerçekte altın onlara sahip olmuştu. Altının Gücü buydu. Tanrılara Karşı'nın yazarı Bersntein, Altının Gücü´nde bu kez bizleri Yason´un Altın pöstekisiyle başlayan, Midas´tan Hz. Musa´ya, Kolomb´dan İnka İmparatoruna, California´daki altına hücum furyasından bugünün modern finans dünyasına kadar uzanan muazzam bir yolculuğa çıkarıyor. Romantik efsanelerden çok cüretkar araştırmalara dayanan, para ve iktidar mücadelelerinin tarihine eğilen Bersntein sonuç olarak altının gerçek önemi ve değerinin insan ruhunda uyandırmaya devam ettiği sonsuz ihtirastan kaynaklandığını ve bunun kendimizle ilgili gerçekleri ortaya çıkardığını öne sürüyor.

Yalancının Pokeri (2007)

Michael Lewis Wall Street'in başlıca yatırım şirketlerinden biri olan Salomon Brothers'da işe başladığında, Princeton'u bitirmiş ve Londom School of Economics'ten henüz mezun olmuştu. New York'ta stajyer olarak işe başlayan Lewis, izleyen üç yıl içinde Londra'da tahvil satıcılığına yükseldi ve şirket adına milyonların peşinde koşarken, modern zamanların altında hucüm dönemini para kazanma fırsatına dönüştürdü. Yalancının pokeri o çarpıcı çılgın yılların doruğuna çıkıyor ve sahne arkasında Amerikan iş dünyasının özgün ve fırtınalı görünümü yer alıyor. Salomon Brother'ın 41. kattaki işlem salonunun öğrenci birliklerindeki dostluğu andıran beraberliğinden, hırslı genç adamların blöf ve aldatmacayla dolu, yüksek oynanan bir oyunda her şeyi riske atmalarına neden olan vurguncu güdüsüne uzanıyor. Michael Lewis'in anlattıklarıyla, Yalancının Pokeri benzersiz hırs, açgözlülük ve acımasız bir servete ilişkin öğretici ve eğlenceli bir öykü.

"Kutsal kabul edilen konularda sık sık dil uzatan, eğlenceli ve hedefi 12'den vuran bir kitap."  -People

"Çok dikkat çekici ve canlı... Bir dönemi olduğu gibi tanımlayan nadir eserlerden biridir."   -Fortune

Para Palas (2009)

 

Steven Drobny küresel piyasalarda ender rastlanan ve neredeyse havadan bile para kazanan 13 küresel makro uygulamacısıyla gerçekleştirdiği röportajlarla bizleri Para Palas’a davet ediyor. Ak Portföy’ün sponsorluğunda Scala Yayıncılık tarafından Türkçe’ye çevrilip yayınlanan Para Palas yüksek finansın gizemli dünyasına mükemmel bir içeriden bakış sunuyor. Alım-satım fırsatlarına kendi özgün tarzlarıyla yaklaşan ve kendi özel güçleri üzerine oynayan dünyanın en tanınmış küresel makro yatırımcılarının zihnini okuma fırsatı sağlıyor. George Soros ile birlikte Quantum Fonu’nu kuran Jim Rogers ve Jim Leitner’ın neden Türkiye’yi “verimli bir yatırım alanı” olarak gördüklerini, hangi alanlara hangi yöntemlerle yatırım yaptıklarını, Türkiye’yi kapılarını açmakta direnen Avrupa Birliği’nin neden büyük bir aptallık yaptığını onların ağzından, kendi cümleleriyle aktarıyor. Drobny, röportaj formatında hazırlandığı için son derece samimi bir üslup içeren Para Palas’da okura bir fikirden para kazanmanın ne kadar çok yolu olduğunu gösteriyor. Yüksek dozda yoğunluk ve muazzam tehlikelerin günlük yaşamın bir parçası olduğu hedge fonlarının zaman zaman kapalı kutu olarak görülen gizemli dünyasına ışık tutuyor. Finans piyasalarına yön veren, bir anda harekete geçirip sarsan “kazanan yatırımcıların” hisse senedi, döviz, altın, emtia ve türev piyasalarında bugünü ve geleceği nasıl değerlendirdiklerini, dünya piyasalarına nasıl yaklaştıklarını, riske duyarlı yüksek getirilere ulaşmak için hangi özgün yöntemleri uyguladıklarını anlatıyor.

Şeytan Sofrası (2007)

Şeytan Sofrası on yedinci yüzyıldan günümüze kadar borsa spekülasyonları tarihini canlı, orjinal ve ilginç bir dille anlatıyor. Edward Chancellor spekülatif ruhun köklerini bulmak için eski Roma'ya kadar geri gidiyor ve modern dünyada yeniden canlanışını kayıt altına alıyor: 1630'ların Hollanda'sındaki Lale skandalından, Londra Borsası'ndaki (bir şişe şarap açık artırmada ''bir parmak mum'' karşılığında satılıyordu) borsa simsarlarına ve Sir Isaac Newton'un '' Gök cisimlerinin hareketlerini hesaplayabilirim ama insanlarin çılgınlıgını asla...'' yorumuna neden olan 1720'lerin dillere destan Güney Denizi Balonuna doğru ilerliyor. Otoyol soygunları ve ''kadın iffetinin sigortalanması'' dahil büyük riskler yüklenen brokerleri, para gibi dolaşıma giren kredi senetleri ve piyango biletlerini anlatıyor; Alexander Pope ve Benjamin Disraeli'den Ivan Boesky ve Hillary Clinton'a kadar akıllı ve akılsız yatırımcıların hikayelerini aktarıyor. Şeytan Sofrası, Yaldızlı Çag'dan Kükreyen Yirmilere, ondokuzuncu yüzyıldaki demiryolu çılgınlığından 1929 çöküşüne, çürük tahvillerden, Japon balon ekonomisine ve Enformasyon Çağı'nın günümüzdeki borsa işlemcilerine kadar insan hayalleri ve ahmaklıklarına ilişkin çağlar boyunca süren ilginç bir öyküyü anlatıyor.

''Eğlenceli, yararlı, hayranlık uyandıran bir çalışma...'' - Adam Smith, The New York Times Book Review

''Spekülatif çılgınlığı en eski dönemlerden günümüze kadar değerlendiren hayranlık uyandırıcı bir araştırma neticesinde mükemmel yazılmış bir kitap. Borsada bir maceraya atılmayı düşünen herkes ve tabii şu anda yatırım dünyasında bulunanlar bu kitabı okumalı.''
John Kenneth Galbraith

'' Finansal sersemliklerin anlaşılır ve... zarif bir dille anlatıldığı çok çarpıcı bir eser. Chancellor dönemin atmosferini yakalamak konusunda iyi bir iş yapmış.'' Fortune Dergisi

 

Tanrılara Karşı (2006)

İddialı ve sürükleyici... Bernstein bizlere, insanlığı batıl inançların ve kaderciliğin boğucu hakimiyetinden kurtaran gerçek hümanistler olarak gördüğü, kendilerini olasılık hesaplarına adamış bilim insanlarıyla muazzam bir buluşma ayarlamış."
- New York Times-
"Olağanüstü sürükleyici ve bilgilendirici bir kitap."
- Wall Street Journal-
"Ele aldığı konunun tümüne vakıf ve tümünü veren canlı bir kitap... Tanrılara Karşı, bir soruyla yola çıkıyor ve yanıtını üretiyor.
- Business Week-
"Okunmayı muazzam hak ediyor ve kesinlikle çok okunacak."
- The Economist-
"İnsanların dünya ile ilgili düşünce biçimlerini sonsuza dek değiştirebilecek büyüleyici bir kitap."
- Worth-
Bu kadar merkezi önemde, böylesine çekici ve heyecan veren bir kitabı başka biri yazamazdı.
- Robert Heilbroner-
Worldly Philosopher s kitabının yazarı.
Muhteşem tarih bilgisi ve riskin günümüzdeki görünümleriyle ilgili olağanüstü bilgi birikimiyle Peter Bernstein, bizi Tanrılara Karşı ile buluşturuyor. Finans dünyasına böyle bir şey bu yıl ve sonsuza dek gelmeyecek. Sözlerimi özenle seçiyorum: "Hiç kimse kaçırmamalı."
- John Kenneth Galbraith-
Harvard Üniversitesi Ordinaryus Profesörü

Yatırımın Dört Temel Taşı (2005)

Her zaman ısrarla doğruları söylemesiyle tanınan William Bernstein, Yatırımın Dört Temel Taşı'nda yatırımcıların kazandıran bir yatırım portföyünü nasıl oluşturabileceklerini anlatıyor.

* Yatırımın Teorisi: "Riske girmeden yüksek getiriler elde etmeyi beklemeyin."

* Yatırımın Tarihi: "Piyasalar neredeyse her kuşakta bir çılgınlık dönemi yaşar. Eğer hazırlıklı değilseniz, kaybedeceğiniz kesindir."

* Yatırımın Psikolojisi: "Dönemin alışılmış düşünce ve fikir yürütme tarzını belirleyin, sonra da yanlış olduğunu varsayın. Çünkü bu çoğunlukla yanlıştır."

* Yatırım Pratiği : "Brokerler müşterilerine Bonnie ve Clyde'ın bankalara yaptığı gibi hizmet ederler."

Yatırımın Dört Temel Taşı klasik finans teorisinin temellerinden, pratikte verimli bir portföyün nasıl oluşturulacağına kadar uzanan ve her yatırımcının anlaması gereken dört temel konuyu içeriyor. Bernstein yalın anlatımı ve gerçek yaşamdan aldığı zengin örneklerle, uzun vadeli yatırımların başarısı için gerekli, adım adım ilerleyen, izlenmesi kolay bir program sunuyor.