Dansla İşe Gitmek (2014)

Akportföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler kitabın sunuş yazısında şöyle yazıyor:
“Buffett devraldığı zaman Berkshire Hathaway küçük bir tekstil şirketiydi ve hisse başına değeri 19 dolardı. Aralık 2013 sonlarında bu kitap baskıya girerken bir adet A Grubu Berkshire hissesinin değeri  tam 167.000 dolar. Buffett’ın neredeyse yarım yüzyıllık istikrarlı ve tutarlı yatırım başarısını tesadüflerle açıklamak imkânsız. Kendisi başarısını doğru zamanda, doğru yerde dünyaya gelmiş olmasına ve işine duyduğu tutkuya bağlıyor.”
‘Scala Yayıncılık ile 10 yılı aşkın bir süredir yürüttüğümüz yatırım klasiklerini Türkçe’ye kazandırma projemizin bu yılki kitabı “Dansla İşe Gitmek Omaha sihirbazı Warren Buffett’a dair her şey’’ kütüphanenizin başucunda yer alan ve dönüp sık sık başvuracağınız bir yatırım klasiği olacak.”
Kitap Warren Buffett’ın kariyerinin 46 yılına ışık tutuyor. 1966 yılında Omaha dışında pek kimsenin tanımadığı 36 yaşındaki Buffett’ın dünyanın en büyük yatırımcısı haline gelmesine tanık oluyoruz. Fakat bunu geleneksel biyografide olduğu gibi bir anlatıcıdan dinlemiyoruz. 1966-2012 yılları arasında Fortune dergisinde Buffett ile ilgili yayınlanmış makaleleri kronolojik bir düzen içinde sıralayan Carol Loomis, neredeyse her makalenin başına konuyla ilgili önceki veya sonraki gelişmeleri ekleyerek güncellemiş. Bir makaleden diğerine geçerken bazen Buffett’ın yatırım ve yönetimle ilgili ilkelerine dair bildiklerimizi tazeliyor, bazen yeni yönlerini keşfediyoruz. Bazen hatalarını itiraf ettiğine tanık oluyoruz, bazen de hiçbir yatırım kararı almadan sabırla doğru zamanı ve doğru işi beklediğine tanık oluyoruz. Toplumsal konulardaki görüşlerini, hatta anne baba olmaya dair fikirlerini görüyoruz.